Wyświetlono posty znalezione dla frazy: kody ICD 10

Temat: Nadmierny stres - jak sobie radzić z tym problemem?
Witam,

Januszu, widzę, że problem GAD jest dla Ciebie istotny - dla mnie nieco mniej, ale jako jeden z administratorów Forum postanowiłem wykonać pewną pracę - w końcu "nasz Forumowicz - nasz Pan" :-)

Otóż istnieje coś takiego jak ICD-10 (international classification of diseases) gdzie pod kodem F41.1 ujęto Generalized Anxiety Disorder. W przyrodzie występuje też coś takiego jak amerykański DSM-IV (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) :-), gdzie z kolei Generalized Anxiety Disorder ujęto pod kodem 300.02.

"Kompendium Psychiatrii Psychoterapii Medycyny Psychosomatycznej", PZWL 2005, Tłumaczenie z języka niemieckiego: dr med. Bernadetta Olszyńska i lek. Michał Lew-Starowicz, redakcja naukowa tłumaczenia: Adam Bilikiewicz, zawiera tabelę, gdzie pod oboma kodami (z ICD-10 i DSM-IV) znajduje się polskie określenie Uogólnione Zaburzenie Lękowe.

Generalized Anxiety Disorder uważa się za "often related to chronic environmental stress". Nie jestem językoznawcą ale often chyba nie można tłumaczyć jako "zawsze".

Czy GAD jest "wyjątkowo dokładnie zdefiniowany i różny od depresji,ataków paniki, fobii, zespołu obsesyjno-kompulsywnego itd" jak piszesz? Może dla Ciebie tak, masz prawo tak twierdzić. W podanym przeze mnie "Kompendium ..." są inne zdania.

Twoje stwierdzenie, że "anglojęzyczni kogniwiści, psychologowie i psychiatrzy, starają się teraz unikać słowa stress" przyjmuję do wiadomości, nie są mi znane statystyki na temat używania słowa "stress" kiedyś i teraz, więc, jeśli takowe są Ci znane, to pewnie masz rację.

Pozdrawiam

Temat: PREZYDENT DOKONAŁ....!


Chodzi mi o rzetelną odpowiedź na zadane przeze mnie pytanie i wskazanie sensu oskarżeń homofobicznych.
No bo jeśli to rzeczywiście choroba - chcę znać leki, sposób leczenia, diagnozowanie itd. - całą medyczną otoczkę.
Jeśli zaś nie - to po co komuś imputować chorobę, która nie istnieje?
Żeby poczuć się lepiej? Żeby wykazać, że samemu nie ma się zaburzeń pop


"Homofobia rozumiana jako psychopatologia, tak jak setki innych partykularnych fobii nie ma określonego kodu w międzynarodowych klasyfikacjach chorób i problemów zdrowotnych ICD-10 Światowej Organizacji Zdrowia i DSM-IV Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Należy jednak zauważyć, że homofobia rozumiana jako zaburzenie lękowe należy do kategorii fobii specyficznych (inne nazwy: prostych, izolowanych). Ten typ zaburzeń w klasyfikacji ICD-10 ma kod F40.2, natomiast w klasyfikacji DSM-IV: 300.29. Tak rozumiana homofobia oczywiście podlega terapii i jest całkowicie wyleczalna."Temat: PREZYDENT DOKONAŁ....!


A na czym polega ta choroba, skoro są tak proste metody leczenia,

Z tego co wiem homofobia "polega" na zwykłym chamstwie i braku tolerancji wynikających z w/w braków w wychowaniu.
"Homofobia rozumiana jako psychopatologia, tak jak setki innych partykularnych fobii nie ma określonego kodu w międzynarodowych klasyfikacjach chorób i problemów zdrowotnych ICD-10 Światowej Organizacji Zdrowia i DSM-IV Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Należy jednak zauważyć, że homofobia rozumiana jako zaburzenie lękowe należy do kategorii fobii specyficznych (inne nazwy: prostych, izolowanych). Ten typ zaburzeń w klasyfikacji ICD-10 ma kod F40.2, natomiast w klasyfikacji DSM-IV: 300.29. Tak rozumiana homofobia oczywiście podlega terapii i jest całkowicie wyleczalna."

PS.
Ale śmiecimy w prezydenckim temacie... więc AD REM.

Iwan dnia Pon Maj 26, 2008 11:06, w całości zmieniany 1 razTemat: Schizofrenia
Primo: schizofreNia. SchizofreNik.
Nie "schizofremik". Jak już tak bardzo chcesz Johni (tudzież chcecie Szanowni Czytelnicy) coś mieć albo na coś cierpieć to poświęćcie temu czemuś choć tyle uwagi by zbadać jak to coś się pisze
albo jeszcze lepiej- i to secundo- gdy chodzi o chorobę albo zaburzenie sprawdżcie jakie są jego objawy- zaręczam, że mówienie do siebie nie jest objawem schizofrenii
wątpiących odsyłam do ICD 10 lub DSM IV.
Tertio- kto znajduje u siebie oznaki zespołu Cotarda? Kto cierpi na zespół Strangelova? A może mamy tu kogoś kto właśnie jest w stanie katatonii? A może zespól Picka- typ I czy II? Albo przynajmniej Korsakova? Zdiagnozował ktoś u siebie stany pomroczności albo splątanie? Doświadczył ktoś transu i opętania, akatyzji, fugi dysocjacyjnej albo trichotillomanii? Wybaczcie, że tak bezpośrdnio pytam i tak hojnie dziś dzielę zaburzeniami-myślę jednak że chętnych brak być nie powinno biorąc pod uwagę tendencje panujące na Forum. Mam czasami wrażenie, że panuje tu prawdziwa epidemia - jednostki o tajemniczym kodzie w ICD 10- F 45.2-- zaburzenie hipochondryczne. Ciekawe czy na tą diagnozę będzie wielu chętnych i ile osób znajdzie objawy tego zaburzenia u siebie.
Quatro zatem- czy nie lepiej byłoby przestać pleść duby smalone i usprawiedliwiać swoje problemy wydumaną chorobą a wziąść się do pracy nad sobą?
(Tudzież leczyć chorobę istniejącą realnie -zdiagnozowaną przez specjalistę?)Temat: Dowcipy


Znalazłem w internecie, w sam raz dla studentów medycyny:

"Po stażu zaczęły się specjalizacje ale każdy jakąś tam robótkę w przychodni ciągnął. No i w rejonie jak to w rejonie - często schodzili się uczniowie i studenci po lewe zwolnienia. Ponieważ wszyscy pamiętaliśmy, że po takie lewizny za dawnych lat łaziliśmy sami więc nigdy się nie odmawiało. No ale dlaczego sobie przy tym nie poszaleć i nie poprawić humoru? Jeden ze znajomych każdemu "lewusowi" wstawiał na zwolnieniu kod 609 (stare kody jeszcze były - nie ICD 10). Oznaczało to zapalenie żołędzi. Dawał tak bez względu na płeć osobnika.
Mnie zdarzyło się dać zwolnienia na (kodów niestety już nie pamiętam) "obrażenia powstałe na skutek bliskiego upadku statku kosmicznego", "Karłowatość przysadkową" (na 3 dni), "Zderzenie z taborem kolejowym" i "Acefalię" (dziecko rodzi się bez mózgu - też chyba na 3 dni). Raz poniosła mnie ułańska fantazja i zamiast kodu wpisałem "Oligodendrofobia chronica exacerbata susp.". Oznacza to mniej więcej: "Podejrzenie zaostrzenia przewlekłego lęku przed niewielką ilością drzew". Do dziś się zastanawiam coby było, gdyby to trafiło w ręce jakiegoś łacinnika. No ale to szło do zawodówki fryzjerskiej to chyba miało niewielkie szanse."

Temat: pasek postepu przy dostepie do danych w bazie


To sa rozpoznania chorob i kody procedur (ICD-10 i ICD-9). User wybiera z
tego tylko po jednym kodzie, ale musi wybierac ze slownika, zamiast
samodzielnie wpisywac. Chce miec porzadek i nie dopuscic do sytuacji, gdy
zrobi sie balagan: jedni wpisza np. 99.1, zas inni - 99.10.
Jacek kecajs<


Jezeli rzeczywiscie potrzeba slac 2MB do usera, to nie lepiej generowac
statycny plik za kazdym razem, jak cos sie doda/odejmnie z bazy a przy
zapytaniu usera bazy w ogole nie ruszac? A jak wygklada struktura slwonika?
Moze da sie to jakos podizelic drzewiasto? Co by np. wybierali po kolei
koelny znak/sekcje tego, czego szukaja?

Temat: Kruchciane dowcipy/smieszne sytuacje
Znalazłem w internecie, w sam raz dla studentów medycyny

Po stażu zaczęły się specjalizacje ale każdy jakąś tam robótkę w przychodni ciągnął. No i w rejonie jak to w rejonie - często schodzili się uczniowie i studenci po lewe zwolnienia. Ponieważ wszyscy pamiętaliśmy, że po takie lewizny za dawnych lat łaziliśmy sami więc nigdy się nie odmawiało. No ale dlaczego sobie przy tym nie poszaleć i nie poprawić humoru? Jeden ze znajomych każdemu "lewusowi" wstawiał na zwolnieniu kod 609 (stare kody jeszcze były - nie ICD 10). Oznaczało to zapalenie żołędzi. Dawał tak bez względu na płeć osobnika.
Mnie zdarzyło się dać zwolnienia na (kodów niestety już nie pamiętam) "obrażenia powstałe na skutek bliskiego upadku statku kosmicznego", "Karłowatość przysadkową" (na 3 dni), "Zderzenie z taborem kolejowym" i "Acefalię" (dziecko rodzi się bez mózgu - też chyba na 3 dni). Raz poniosła mnie ułańska fantazja i zamiast kodu wpisałem "Oligodendrofobia chronica exacerbata susp.". Oznacza to mniej więcej: "Podejrzenie zaostrzenia przewlekłego lęku przed niewielką ilością drzew". Do dziś się zastanawiam coby było, gdyby to trafiło w ręce jakiegoś łacinnika. No ale to szło do zawodówki fryzjerskiej to chyba miało niewielkie szanse.Temat: pasek postepu przy dostepie do danych w bazie


Jak sie ktory uprze to i tak nic nie poradzisz.
Fakt
A ile z tych danych slesz userowi? 2MB?!


To sa rozpoznania chorob i kody procedur (ICD-10 i ICD-9). User wybiera z
tego tylko po jednym kodzie, ale musi wybierac ze slownika, zamiast
samodzielnie wpisywac. Chce miec porzadek i nie dopuscic do sytuacji, gdy
zrobi sie balagan: jedni wpisza np. 99.1, zas inni - 99.10.
Jacek kecajs<

Temat: UWAGA !!!! Jak latwo jest dostac leki od PSYCHOLOGA
Cytat: Depresja to jest coś co się robi a nie ma, a co za tym idzie można przestać to robić praktycznie od zaraz, jeśli ma się świadomość jak to zrobić. Tutaj nie trzeba żadnych długoterminowych terapii, zamiast tego od pana psychocośtam powinna polecieć krótka "instrukcja obsługi mózgu" (1-2 godziny wystarczą na przekazanie potrzebnych faktów) i niech pacjent wypieprza do domu i uczy się na nowo myśleć - tym razem tak, by nie robić sobie krzywdy.

Depresja - to choroba (i istnieje, czyli jest) wg WHO (Światowej Organizacji Zdrowia); o kodzie ICD-10 (International Classification of Diseases) - Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych.

Skoro masz takie instrukcje to zaloz swoj gabinet "pomocy psychologicznej" prowadz swoja terapie, a potem pochwal sie jakie masz efekty to porozmawiamy. Jak potrawisz w tak krotkim czasie wyleczyc osoby z ich problemow psychicznych to super tylko musisz pokazac, ze faktycznie potrafisz.Temat: [Problem] Dystonia neuro-vegetatiwa
Błądzisz wentylator w mroku niewiedzy. Wiesz, że gdzieś coś dzwoni ... ale nie bardzo gdzie.

Według obowiązującej klasyfikacji ICD-10 ma to kod F 45.30 (w grupie zaburzeń występujących pod postacią somatyczną) czyli jest to stosowane współcześnie rozpoznanie. Inaczej zwane dystonią nerwowo - krążeniową, zespołem Da Costy lub serca żołnierskiego. Objawy dość niecharakterystyczne: uczucie kołatania serca i bóle w klatce piersiowej, gorące lub zimne poty, suchość w jamie ustnej, rumienienie się lub wypieki, poczucie dyskomfortu w nadbrzuszu / gniecenie w żołądku, utrudnienie oddechu (uczucie duszności) lub hiperwentylacja, nadmierna męczliwość przy małym wysiłku. Nalezy wykluczyć wady i schorzenia układu krążenia. Pomimo w/w wykluczenia pacjent upiera się, że ma chorobę serca (wskutek nadmiernego pobudzenia układu autonomicznego).

W dawnych klasyfikacjach zaliczane do zaburzeń nerwicowych.Temat: ...


Wracając zaś do pytania - około trzeciego roku życia dziecko ugruntowuje poczucie tożsamości, co przejawia się m.in. używaniem zaimka "Ja" , zamiast "On,Ona,Ono" - czyli Ulek ma pewnie gdzieś tak między dwa, a trzy latka.
Tak Ulek ???
BTW - czasem jednak używanie takich , a nie innych zaimków stanowi raczej wyraz mentalności, nie wieku ( głowy więc nie dam co do Ulka )
Czasami zaś wyraz jeszcze czegoś innego...


Bingo seven!
Już dawno się tak nie uśmiałam. Tak, tak ulek ma trzy ... dziesiątki.

Nie trać głowy dla ulka Piękna Pani seven, nie godzien jest ulek ofiary tak wielkiej. A dla naszego forum strata by to była niepowetowana, by tak piękna i mądra główka spaść by miała.
Jenakoż ostatnie zdanie Twej wypowiedzi jest miom tłumaczeniem.
A może myślisz o jakiejś jednostce chorobowej? A w ICD-10 jaki ma kod, to sobie sprawdzę.

A i jeszcze dzięki chcę uczynić Paniom, które swój głos na mnie raczyły oddać. Wielcem zobowiązana i szczerzem wzruszona.
<tu ulek najpiękniej jak potrafi dygnął, by owym Paniom szacunek im należny oddać>
Temat: czy przyczyną G54 jest uraz czy jest to przewlekle
Witam,

Wg katalogu ICD-10 kod G54 oznacza zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych, bez zdefiniowania, czy są one konsekwencją ostrego urazu czy też procesu przewlekłego (jak na przykład choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa). O ile się jednak nie mylę w kategorii wypadku w pracy mieści się również kwestia zaostrzenia stanu przewlekłego w związku z wykonywaną pracą.

PozdrawiamTemat: [P990] Wrażenia oraz opinie z użytkowania
1. Oprogramowanie? Nie przesadzajcie ,że na UIQ3 jest tego wystarczajaco dużo i jeszcze ten idotyczny symbiansigned, po prostu porazka. Mam kolege lekarza, który p990i wyrzucil do kosza bo nie ma na niego oprogramowania do przegladania kodów ICD-10. Na WM jest i ponoć na s60 jest. Do tej pory odtwarzani filmów MPEG na UIQ3 to koszmar.

2. Nie wiesza ci sie p990i? To dziwne, może jest zaczarowany?

3. Nokia N95 nie podoba mi sie, kolega ma wiec miałem okazje ja przetestowac: kiepska bateria, słabszy zasieg wlan niz w p990i (sprawdzałem). Generalnie za te pieniadze spodziewałbym sie czegos znacznie lepszego niz p990i. No i ta nawigacja ktora pozera baterie. Kolega mówi ze to kwestia 2-3 godzin i po batreii.

Podsumowując. Warto sie dobrze zastanowic czego potzrebujemy. Bo jesli potrzebujemy telefonu z bajerami typu tom tom , jakims prostym niespecjalistycznym podstawowowym acz nie róznorodnym oprogramowaniem (dla proletaryatu) to jasne ze p990i. Jesli zas szukamy czegos wiecej to tani telefon + PDA.Temat: ATYPOWI - Problemy z diagnozą
Tak, ta niepewność najgorsza. Też wolałabym wiedzieć co i jak. Będę leżała na Szaserów. Tym razem neurologia, a nie szybka diagnostyka neurologiczna. Mam nadzieję, że nie trafię już na drugiego takiego doktorka jak poprzednio... W skierowaniu mam napisane w rozpoznaniu SM, a kod ICD-10 G98, czyli "inne zaburzenie układu nerwowego niesklasyfikowane gdzie indziej".
Niemniej jednak cieszę się, że u Ciebie przynajmniej w badaniach OK Może ktoś nam rozjaśni jeszcze co to za badanie Cię czeka...Temat: Homoseksualizm

Twoim zdaniem niestety.
Nic. Kiedyś spierdalano w norę lisa na widok zaćmienia słońca, palono mnóstwo księg całkiem mądrych wraz z ich autorami oraz zabijano murzyna za podniesienie ręki na swojego "pana".
"W klasyfikacji ICD-10 posiada kod F65.4, w klasyfikacji DSM-IV: 302.2. (...) To o pedofilii.
Znalazłem ową klasyfikację i nie znalazłem tam słowa o homoseksualizmie. Masz więc dowód, że pedofilia jest uznawana za chorobę, a czy słusznie, to zapytaj odpowiednie osoby zawarte w bibliografiach encyklopedycznych. Ja nie jestem lekarzm, psychologiem i starałem się na chłopski rozum wytłumaczyć Ci to. Jednak póki co nie wytykasz dosłownie żadnych nonsensów, a jedynie ciągle powtarzasz to samo.
Jest niesamowity. Na pytanie o przesłanki uznania (bądź nie uznania) homoeksualizmu oraz pedofili za choroby gość mi napisał "W klasyfikacji ICD-10 posiada kod F65.4, w klasyfikacji DSM-IV: 302.2." Do tego dodał, że wyjaśnił tą kwestię na "chłopski rozum".
Nadal nie mogę wyjść z podziwu.
Temat: de>pl medyczne

Jak pisałem wyżej jest to obraz tomografii komputerowej głowy (wykonanej
po urazie)
Ponieważ, jak sądzę, było to jednorazowe badanie, to raczej wskazuje na
stan w danym momencie, który mógłby  być wynikiem zmian powstałych w po
urazie.
Zdanie dokładnie brzmi:
Kein Hinweis fßr Blutung, Ischämie oer Raumforderung
czyli: brak oznak krwawienia Ischemii lub ....


Brak przesłanek w kierunku krwotoku, niedokrwienia lub...
medyczny Duden tak definiuje Raumforderung:
Raum|forderung:  Verdrängungserscheinung im KĂśrper durch Volumenzunahme von
Gewebe infolge einer Krankheit
nazw jednostek chorobowych radzę szukać przez klasyfikację ICD 10, procedur
medycznych (zabiegów) przez ICD 9 - to wiele ułatwia!
Raumforderung ma kod ICD H 47.1, wydaje mi się więc, że można to przetłumaczyć
tutaj jako "obrzęk zastoinowy" (jeżeli jeszcze porównać z definicją dudenowską)


Co oznacza skrót NNH?
"NNH weisen keine traumatisch bedingten Läsionen auf."
NNH= NasennebenhĂśhle - zatoka przynowowa?


jak już powiedziano - to liczba mnoga, skrót od NasennebenhĂśhlen

pozdrawiam serdecznie
Anna Tupaj

Temat: PL>DE uchwytne zmiany (medycyna)


najbardziej poprawna nazwa na sutek po niem. to Mamilla.
sprawdziłam też już w ICD 10, żeby nie było wątpliwości:
Mamillenkarzinom - rak złośliwy sutka, kod C50.0


Mamille to jest brodawka sutkowa (Papilla mammae - ten mały "dzyndzyk"),
a sutek to jest Mamma.

Nie wiem, co stoi w polskiej wersji ICD-10 pod C50.0, w niemieckiej stoi
Brustwarze, czyli brodawka. I pewnie do niej jest ograniczony rak w
prawym sutku, jeśli takie jest rozpoznanie w dokumentacji. Ale przecież
brak uchwytnych zmian dotyczy lewego - czyli zdrowego - gruczołu
piersiowego w całości.

Krzysztof

Temat: Znaczenie kodu na zwolnieniu lekarskim
ja miałam ostatnio na zwolnieniu oznaczenie wg kodu icd-10Temat: Artroskopia
Mam pytanie: co oznacza rozpoznanie - inne wewnętrzne uszkodzenia stawu kolanowego
(KOD ICD-10:M23.8)

Pytanie przysłała pani IwonaTemat: de->pl medyczne
| mam prośbę o pomoc przy tłumaczeniu informacji przy wypisie pacjenta.

Przecież masz kody klasyfikacji chorób ICD-10 i procedur ICD-9!

Zajrzyj sobie do ksiązeczek, albo np. na
http://stary1.portalmed.pl/finn2/klasyfikacje/index.stm?klas=icd9
oraz
http://stary1.portalmed.pl/finn2/klasyfikacje/index.stm?klas=icd10

i tam masz wszystko po polsku.

Krzysztof


Dzięki za odpowiedź, oczywiście, że mam kody i sprawdzałam już w nich te
określenia przed wysłaniem zapytania na grupę. Tego, o co pytam, nie
znalazłam jednak w klasyfikacjach, w tłumaczonym oryginale użyto bowiem
określeń bardziej szczegółowych niż te ujęte w klasyfikacji.
Pozdrawiam
Renata

Temat: de->pl medyczne


mam prośbę o pomoc przy tłumaczeniu informacji przy wypisie pacjenta.


Przecież masz kody klasyfikacji chorób ICD-10 i procedur ICD-9!

Zajrzyj sobie do ksiązeczek, albo np. na
http://stary1.portalmed.pl/finn2/klasyfikacje/index.stm?klas=icd9
oraz
http://stary1.portalmed.pl/finn2/klasyfikacje/index.stm?klas=icd10

i tam masz wszystko po polsku.

Krzysztof

Temat: Wiek matki a uroda córki

a czym jest ? jak nie choroba genetyczna ?
Nie jestem lekarzem nie odpowiem Ci precyzyjnie. Ale lekarz mi to kiedyś tłumaczył. Zespół Downa jak sama nazwa to wskazuje jest zespołem pewnych objawów wynikających z wady genetycznej. Z mało wiarygodnej wikipedii wynika, że zespół downa jest czynnikiem chorobotwórczym. Ale to jakieś masło maślane. Właśnie znalazłem w Międynarodowej klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych ICD-10, że Zespół Downa ma kod Q90
Ale ta strona jest niedopracowana, albo przez amatora tlumaczona bo "Przestępstwo przez postrzał z broni krótkiej (kod X93)" też jest chorbą ? Chyba się nudzę
Ale jak mi nie wierzysz to sobie poszukaj na czym polega Zespół Downa a potem znajdź definicję choroby genetycznej i wtedy zobaczysz, że Zespół Downa na pewno nie jest chorobą genetyczną. A może ktoś z forumowiczów medycyne studiuję?
Temat: Orzeczenie o niepełnosprawności - jak "wydreptać&quo
Miałam dzisiaj rozprawę w sądzie, uzyskałam w porównaniu do poprzedniej decyzji:
- Orzeczenie o niepełnosprawności zostało uzupełnione o dodatkową przyczynę niepełnosprawności symbolu "F.90" czyli ADHD (przedtem była tylko astma);
- mam opinię lekarską, która stwierdza, że syn wymaga komputera z programami edukacyjnymi, aparatu do masażu i maty ozonowej. Co prawda zupełnie przez przypadek (bo lekarka nie musiała wymieniać przykładów, zrobiła to z własnej woli) ale mam dodatkową podstawę do starania się o ten konkretny sprzęt.

Punktu 7 nie uzyskałam, trudno. Przynajmniej się upewniłam, że w naszym województwie jest to niemożliwe, bo inaczej interpretuje się ten punkt niż w innych. Dla sędziny jednym z wyznaczników jest nauczanie indywidualne. Jeśli dziecko takiego nauczania nie ma, znaczy, że może przebywać w szkole beze mnie, to wszystko jest OK i mogę podjąć pracę.

Ciekawi mnie, że sędzina nie zwróciła uwagi na to, że F.90 nie jest kodem przyczyny niepełnosprawności tylko kodem w systemie ICD-10 ale nie zamierzam się tego czepiać.

Piszę dla wszystkich, którzy zastanawiają się, czy warto się starać i składać odwołania jeśli decyzje są odmowne. Ja po tej drodze (trwała ok. rok) uważam, że warto, ponieważ można uzyskać pewne przywileje, a koszty tych starań to jedynie pisanie w terminie odwołań i stawianie się na wyznaczone wizyty (których nie jest przesadnie dużo).

Biorąc pod uwagę fakt, że dzieci z ADHD czy tym bardziej z ZA naprawdę wymagają znacznie więcej pracy i wysiłku od rodziców, niż inne dzieci, uważam, że rodzice zasługują na pewną pomoc Państwa z tego tytułu.Temat: ss DNA
To ja zapytam z ciekawości, jeśli ANA wychodzą ujemne, to anty-ssDNA mogą wyjść dodatnie? To są dwa oddzielne badania? I czy np. ujemne ANA i dodatnie anty-ssDNA plus seria objawów mogą wskazywać na toczeń? Ostatnio brałam na oddział moją kartę z poradni reumatologicznej i na kopercie widniał kod (wg.ICD 10) określający właśnie toczeń Co prawda ze znakiem zapytania, ale zastanowiło mnie to, bo przecież reumatolog wykluczył tocznia , chyba, że wciąż nie jest pewien, co to się u mnie dzieje A ja jakoś ciągle nie ułatwiam mu sprawy...Temat: Homoseksualizm

Jest niesamowity. Na pytanie o przesłanki uznania (bądź nie uznania) homoeksualizmu oraz pedofili za choroby gość mi napisał "W klasyfikacji ICD-10 posiada kod F65.4, w klasyfikacji DSM-IV: 302.2." Do tego dodał, że wyjaśnił tą kwestię na "chłopski rozum".

Uzasadnisz swoją wypowiedź, czy mam uznać, że zrobiłeś z mordy szmatę a z siebie idiotę?
Do tego dodał, że wyjaśnił tą kwestię na "chłopski rozum".
Nadal nie mogę wyjść z podziwu.
Tylko dlatego krisulex nie dostanie ode mnie ostrzeżenia.
Początek sezonu, pierwsze trofeum wywalczone głównie dzięki brakowi szacunku dla przeciwnika, a kibice Chelsea już tracą cierpliwość. Zamiast porządnej argumentacji biadolą, że ktoś skrytykował ich piłkarza i jeszcze straszą ostrzeżeniami.Temat: Wojskowe Komisje Lekarskie
Syd69 napisał: "Pozostaje wyciąg z przebiegu służby i opinia służbowo/lekarska a tam dowódca zamieszcza bzdury w postaci "znakomicie wywiązywał się .... i dostał dwa medale, a lekarz przepisuje rozpoznania specjalistów z ubiegłego miesiąca"??????????"

Jestem jednym z takich przepisujących rozpoznania specjalistów. Po piewsze nie ma nigdzie wzoru takiej opinii służbowo - lekarskiej ani nie uczono nas jak się tworzy taki dokument. Po drugie jeśli zgłasza się do mnie żz kierowany przez d-cę JW do TWKL to nie mam często praktycznie na czym oprzeć takiej opinii:
1. w Książeczce Zdrowia Żołnierza Zawodowego praktycznie nie ma żadnych wpisów bo lekarze cywilni ani wojskowi nie chcą już ich dokonywać (bo to dla nich żaden dokument)
2. jeśli kierowany dostarczy dokumentację medyczną z leczenia to często wpisy ograniczają się do rozpoznań, zaordynowanych leków i terminów wystawianych zwolnień (ponadto bardzo często są nieczytelne i dokonywane nieregularnie),
3. często muszę pisać taką opinię tylko na podstawie przebiegu służby od kadrowców i pliku zielonych druków ZUS-ZLA, gdzie nawet nie ma kodów rozpoznań w/g ICD-10 a kierowany nie chce/nie jest w stanie dostarczyć dokumentacji, także dominującym zwrotem w moich opiniach służbowo - lekarskich jest zwrot "brak dokumentacji medycznej" i "wpis w dokumentacji medycznej nieczytelny"

Jak wobec opisanych wyżej przeciwieństw napisać porządnie opinię służbowo - lekarską ??? Zebranie rzetelnie wywiadu od kierowanego również często graniczy z cudem.
Może Syd69 czy inny kolega-orzecznik zamieści wzór takiej opinii???Temat: Hazard mnie wyniszcza?

hazard to hazard , choroba to choroba zgodnie z Międynarodową klasyfikacją chorób i problemów zdrowotnych ICD-10, patologiczny hazard ma swój kod klasyfikacyjny: F63.0,
Temat: PL>DE uchwytne zmiany (medycyna)
najbardziej poprawna nazwa na sutek po niem. to Mamilla.
sprawdziłam też już w ICD 10, żeby nie było wątpliwości:
Mamillenkarzinom - rak złośliwy sutka, kod C50.0

pozdrawiam
Anna Tupaj

Temat: Szkolny System Oceniania - można dostosować :D
Krzysionki, Wanda do AS zaznaczyła do wykreślenia rzeczy dotyczące pracy w grupie. Myślę, że jeśli jest to AS z cechami ADHD, to aneks ma być dokładnie taki sam jak przy ADHD .


Tylko każda szkoła ma inny WSO, czy SSO i tu niestety nie można skopiować pisma Dosi, a szkoda. Halinko, na pewno zwyczajnie skopiować się nie da, ale SSO są do siebie podobne i mając taki wzór myślę, że łatwo jest już dostosować swój. Jakby ktoś miał z tym kłopoty, to niech podrzuci tu link do swojego SSO, spróbujemy dostosować a w razie problemów znów poprosimy niezawodną Wandę Baranowską

Gdyby ktoś chciał zobaczyć SSO, do którego Wanda podała te poprawki, to jest on tutaj.

Acha, i gdyby jeszcze ktoś miał pomysł na lepsze sformułowanie pisma, to byłabym bardzo wdzięczna.

Szczególnie mam wątpliwości do części dotyczącej Aneksu, bo Wanda sprawdzała bez tego fragmentu (pismo, które poprawiała takiego uzasadnienia jeszcze nie miało wcale).

Chodzi o ten kawałek:


Proponowany Aneks do Szkolnego Systemu Oceniania dla uczniów z Zespołem Nadpobudliwości Psychoruchowej z Deficytem Uwagi :

Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z Deficytem Uwagi (Kod ICD-10: F90) jest grupą zaburzeń charakteryzujących się brakiem wytrwałości w realizacji zadań wymagających zaangażowania poznawczego, tendencją do przechodzenia od jednej aktywności do drugiej bez ukończenia żadnej z nich oraz zdezorganizowaną, słabo kontrolowaną nadmierną aktywnością.

Do niektórych zapisów w SSO uczeń z tym zespołem nie jest się w stanie zastosować, gdyż są to objawy choroby i jako takie nie są przez niego możliwe do pełnej kontroli.


Definicja jest wzięta z Wikipedii. I jeszcze ten:


pkt 1) powinien być wykreślony w aneksie dla uczniów z Zespołem Nadpobudliwości Psychoruchowej z Deficytem Uwagi , ponieważ jest to bezpośredni objaw choroby w sferach poznawczej i ruchowej.
U dzieci z Zespołem Nadpobudliwości Psychoruchowej z Deficytem Uwagi muszą być zastosowane inne metody modyfikacji tego zachowania niż karanie punktami ujemnymi. W celu zmiany zachowań przeszkadzających w prowadzeniu lekcji nie można stosować kar w postaci punktów ujemnych za zachowanie, gdyż spowoduje to z definicji uzyskanie takiej ilości punktów ujemnych, że dziecko i tak nie ma możliwości uzyskania innej oceny, niż naganna.

pkt 3) powinien być ujęty ściślej, ponieważ uczeń z Zespołem Nadpobudliwości Psychoruchowej z Deficytem Uwagi często nie słyszy polecenia nauczyciela, a poza tym polecenia na przykład w postaci „uspokój się” nie są dla niego możliwe do wykonania. Punkt ten można by zredagować tak: „Lekceważenie poleceń nauczyciela pomimo upewnienia się, że uczeń usłyszał, zrozumiał polecenie i jest ono dla niego możliwe do wykonania”.


To jest moja radosna twórczość i gdyby ktoś miał pomysł jakby to ładniej i prościej ująć, żeby przekonać innych rodziców i radę pedagogiczną do wykreślenia objawów chorby, to byłabym bardzo wdzięczna.

(Ja pamiętam, że lepiej unikać określenia "choroba" ale wydaje mi się, że w tego typu dokumentach nie ma wyjścia, trzeba)Temat: Cholera
Cholera to ostra i zaraźliwa choroba zakaźna przewodu pokarmowego, której przyczyną jest spożycie pokarmu lub wody skażonej Gram-ujemną bakterią - przecinkowcem cholery (Vibrio cholerae). Bakteria występuje w dwóch serotypach:

* O1
* O139

Serotyp O1 ma dwa biotypy:

* klasyczny
* El Tor

Cholerę cechuje śmiertelność około 1% (skrajnie do 20%) przypadków prawidłowo leczonych i 50% przy braku leczenia. Wg danych WHO w 2001 roku na świecie zanotowano 184.311 przypadków tej choroby, a z jej powodu zmarło 2728 osób.1
Na świecie miało miejsce 7 pandemii cholery.
Czynnik etiologiczny i droga szerzenia
Cholera
Kod ICD-10 A00

Przyczyną jest głównie Vibrio cholerae (przecinkowiec cholery), ale także niektórzy inni przedstawiciele rodzaju Vibrio. V. cholerae występuje w dwóch głównych typach serologicznych: 01 i 0139 (Bombaj). Vibrio spp. wykazują wrażliwość na podwyższoną temperaturę, wysychanie i kwaśne środowisko, a dużą tolerancję ekologiczną na niskie temperatury, wilgotność, środowisko zasadowe.
Do zakażenia dochodzi na drodze pokarmowej, głównie przez skażoną ludzkimi odchodami wodę. Rzadko przez żywność (tj. owoce morza). Wodę zanieczyszczać bakteriami zdolni są jedynie ludzie chorzy lub nosiciele.

W roku 2000, po czterech latach, udało się zsekwencjonować genom Vibrio cholerae.
[Edytuj]

Objawy i rozpoznawanie

W początkowym okresie zakażenia dominuje biegunka, wymioty, zwykle bez gorączki i bólu brzucha. Stolec ma charakterystyczny wygląd - przypomina wodę po płukaniu ryżu i posiada swoisty, słodkawy zapach. Niepodjęcie leczenia prowadzi do zaostrzenia stanu pacjenta.
Chory na cholerę. Proszę zwrócić uwagę na wygląd skóry rąk.
Powiększ
Chory na cholerę. Proszę zwrócić uwagę na wygląd skóry rąk.

Uwalniana przez bakterie enterotoksyna katalizuje wiązanie ADP-rybozy do podjednostki α białka G. W efekcie zmodyfikowana podjednostka α traci aktywność GTP-azy i nie może oddysocjować od cyklazy adenylowej, której jest aktywatorem. W efekcie stałego pobudzenia następuje nadmierna synteza cyklicznego AMP. Rozpoczyna to okres magazynowania chlorków w rozworze światła jelit i zatrzymanie wchłaniania potasu. Zmiany te manifestują się przez:

* zmarszczenie skóry (jak skóra rąk po myciu naczyń)
* zmiana głosu
* zapadnięcie oczu i wyostrzenie rysów twarzy (tzw. twarz Hipokratesa)

W skrajnie poważnych przypadkach dojść może do śpiączki.

Diagnostyka pojedynczych przypadków opiera się głównie na teście mikrobiologicznym. W czasie epidemii rozpoznanie na podstawie obrazu klinicznego nie sprawia problemów.
[Edytuj]

Leczenie

Zasadnicze znaczenie ma leczenie objawowe polegające na wyrównywaniu zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, przede wszystkim odwodnienia. Uzupełnianie utraconych płynów prowadzi się doustnie, a także w postaci wlewów kroplówkowych.

W leczeniu stosuje się także antybiotyki, głównie tetracykliny.
[Edytuj]

Zapobieganie

Głównie polega na ochronie ujęć wody i oczyszczaniu wody pitnej, a także izolacji chorych i nosicieli, mycie rąk i owoców oraz gotowanie owoców morza. Na rynku światowym dostępna jest szczepionka, jednak jej skuteczność jest poddawana dyskusji.
[Edytuj]

Cholera jako broń biologiczna

Obecnie ma małe znaczenie, jako broń B.
[Edytuj]

Bibliografia

1. http://www.who.int/wer/pdf/2002/wer7731.pdfTemat: Inne zaburzenia odżywiania -Coś o czym być może nie wiemy...
Łaknienie spaczone - to zaburzenie polegające na występowaniu apetytu na przedmioty nie będące żywnością (np. ziemia, kreda, węgiel) lub ogromny apetyt na rzeczy które są w pewnym sensie żywnością, takie jak nieprzetworzone składniki żywności (np. mąka, surowe ziemniaki, skrobia). Aby uznać tego typu zachowania za zaburzenie, muszą trwać przynajmniej miesiąc w wieku w którym próbowanie jedzenia ziemi, błota itp. jest uznawane za niedostosowane do poziomu rozwoju człowieka. Obserwuje się je u wszystkich grup wiekowych, ale zwłaszcza u kobiet w ciąży i u małych dzieci, zwłaszcza opóźnionych w rozwoju, wśród których jest to najbardziej rozpowszechnione zaburzenie odżywiania. Łaknienie spaczone może sie także wiązać z chorobami organicznymi mózgu lub histerią.

W przypadku ekstremalnych form, jest uważane za dolegliwość medyczną (kod ICD-10 F50.8, ICD-9 307.52)

Rak wodny (łac. noma, cancrum oris).

Nazwa bakteryjnego, zgorzelinowego zapalenia śluzówek jamy ustnej powodujących m.in. zniszczenie policzka, spotykane w przypadkach poważnego niedożywienia. Proces zgorzelinowo-martwiczy rozszerzając się, niszczy coraz rozleglejsze obszary tkanek jamy ustnej, warg, dziąseł i policzków. Najczęściej spotykanym rodzajem bakterii odpowiedzialnym za martwicę tkanek są bakterie z rodzaju Fusobacterium. Szczególną postacią jest rak wodny noworodków (łac. noma neonatorum) pojawiającą się u przedwcześnie urodzonych noworodków, polegającą na zgorzelinowym zapaleniu skóry twarzy i śluzówek jamy ustnej, powodowanych zwykle przez bakterie z rodzaju Pseudomonas. Niekiedy nazwa ta jest używana w odniesieniu do zmian zgorzelinowych sromu (łac. noma vulvae).

Nazwa gr.-łac. pochodzi od gr. "νομή" (nome) - "pastwisko, pasza, żywność, pożeranie, pochłanianie" (analogia do "pożerania" tkanek przez chorobę), natomiast nazwa pol. (podobnie jak druga nazwa łac.) nawiązuje do makroskopowego podobieństwa zmian chorobowych, przypominających zniszczenie ust przez zaawansowany naciek nowotworowy. Nazwę "noma" wprowadził Baron w 1816 r.

Pro-ana (pro-anorexia = "za anoreksją") - ideologia, w której dążenie do chudości jest postrzegane jako droga do ideału (ang. Starving For Perfection - głodowanie dla perfekcji). Jest to styl życia, który traktuje anoreksję i inne zaburzenia odżywiania nie jako chorobę, lecz jako alternatywny sposób odchudzania będący po części świadomym wyborem.

Mukofagia - zaburzenie łaknienia polegające na zjadaniu własnych wysuszonych wydzielin (zwanych powszechnie gilami,glutami lub "kozami") z nosa. Jest to czynność dość powszechna ale stanowiąca tabu, uważana przez większość jako obrzydliwa, nawet przez tych którzy sami biorą w tym udział. Ostatnie badania wykazały, że mukofagia ma korzystny wpływ na system immunologiczny.[potrzebne źródło] Mukofagia należy do zaburzeń które można określić jako łaknienie spaczone.

Ksylofagia to zaburzenie odżywiania polegające na jedzeniu drewna.

Hipowitaminoza - zespół objawów wywołanych zbyt małą ilością jednej lub kilku witamin w organizmie. Występuje na skutek niedoboru witamin w diecie (hipowitaminoza pierwotna) lub w efekcie upośledzenia wchłaniania witamin z pokarmu, działania leków albo zwiększonego zapotrzebowania w przebiegu chorób lub w czasie ciąży (hipowitaminoza wtórna).

Hiperwitaminoza (hiper - nadmiar, przerost, ogrom + witamina - życiodajna amina) - zespół objawów chorobowych wywołany nadmiarem witamin w organizmie, dotyczy on przede wszystkim witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K.

beri-beri - skrajna forma awitaminozy (ściślej — hipowitaminozy) na skutek niedoboru witaminy B1.

Awitaminoza - schorzenie polegające na niedoborze witaminy lub ich zestawu; powoduje różne zakłócenia przemiany materii z objawami charakterystycznymi dla poszczególnych witamin. Awitaminoza witaminy A prowadzi do:

* kurzej ślepoty;
* rozmiękania rogówki (keratomalacja);
* zespołu suchego oka (xerophtalmia);

Autokanibalizm - to praktyka zjadania samego siebie.

Szkorbut (gnilec) (łac. scorbutus) - choroba wielonarządowa wywołana niedoborem kwasu askorbinowego w pożywieniu. Główne objawy dotyczą tkanki łącznej, ponieważ witamina C jest koenzymem hydroksylaz prolinowej i lizynowej, które katalizują powstanie poprzecznych wiązań kowalencyjnych między cząstkami tropokolagenu. Brak kwasu askorbinowego oznacza brak aktywności tych enzymów a co za tym idzie brak dojrzewania kolagenu.

Objawy wynikające z upośledzenia syntezy kolagenu:

* samoistne krwawienia (niedobór kolagenu w ścianach naczyń krwionośnych)
* bóle mięśni, stawów i kości (wynik krwawień)
* patologiczne złamania
* ogólne osłabienie
* zapalny przerost dziąseł, chwianie się i wypadanie zębów
* słabe gojenie ran

Pozostałe objawy:

* depresja
* niedokrwistość typu hemolitycznego (brak ochrony erytrocytów przed aktywnymi formami tlenu)

Niektóre zaburzenia znamy... ale sami przyznajcie, że to nowość...